EN
Newsletter
Nasze obiekty
Wstęp
wolny
2020-06-04
20:00/ Dziedziniec Młyńska12
Oskar Zięta. Czas Wizjonerów.
Po raz pierwszy w Poznaniu, wizjoner światowego formatu Oskar Zięta, pokaże swoje projekty - zachwycające obiekty przestrzenne, tworzone na pograniczu designu, sztuki i nauki. Wystawa trafi na dziedziniec Młyńska12 zaraz po pokazie w Mediolanie, a już w maju artysta zaprezentuje się podczas tygodnia designu w samym sercu Nowego Yorku – Time Square.

Oskar Zięta jest laureatem tegorocznej nagrody German Design Award w kategorii "Doskonała architektura, przestrzeń miejska i infrastruktura", którą otrzymał za słynną wrocławską instalację NAWA. German Design Award to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów projektowych na świecie, który cieszy się szczególnie dużym uznaniem wśród profesjonalistów. Nagrody przyznaje Niemiecka Rada Wzornictwa, która wyróżnia nowatorskie projekty wyznaczające trendy w designie, komunikacji i architekturze.
-------------------------------------------------------------------------

"Meble i inne przedmioty jego autorstwa przypominają nadmuchane, lśniące baloniki. W istocie jednak polski architekt i projektant (ur. 1975) jest twórcą jednej z najnowocześniejszych technologii obróbki stali, która znajduje zastosowanie w różnorodnych dziedzinach przemysłu.
Wyobraźmy sobie, że chcemy kupić krzesło. Jedziemy do sklepu i pakujemy wykonaną z dwuwarstwowej blachy płaską i lekką formę. Zrolowana bez problemu zmieści się w torbie. W domu, za pomocą poręcznej pompki, wtłaczamy w formę powietrze - i krzesło gotowe. Wbrew pozorom jest stabilne, wygodne i wytrzymałe.
Ta futurystyczna wizja może stać się całkiem realna dzięki technologii FiDU opracowanej przez Oskara Ziętę. Jej efekty autor opisuje następująco:
Przedmiot, który jeszcze przed chwilą był płaskim kawałkiem metalu, sam przyjmuje optymalny kształt. Jest produktem seryjnym i niepowtarzalnym jednocześnie, bo blacha nigdy nie wygina się tak samo.
Brytyjski magazyn "Wired” nazwał projekty Zięty "meblami przyszłości". Ich prostota, a zarazem ogromna technologiczna innowacyjność przyniosły już polskiemu twórcy wiele nagród, w tym Red Dot Design Award (2008), Schweizer Design Preis (2008), Nagrodę Niemieckiej Rady Wzornictwa (German Design Council Prize, 2009) czy Audi Mentor Prize (2011)..."

źródło: Culture.pl
całość artykułu: https://culture.pl/pl/tworca/oskar-zieta

Gościem specjalnym wieczoru otwarcia będzie Sławomir Rosolski - architekt, dyrektor Instytutu Architektury, Urbanistyki i Ochrony Dziedzictwa Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej.

Organizacja:
Studio Plum
Kreatorzy Wizerunku By MM
Młyńska12

Patronat medialny:
Vogue Polska  Wernisaż wystawy odbędzie się 04 czerwca o godzinie 20:00
Wystawa potrwa do końca sierpnia , wstęp bezpłatny.